Skip To Main Content

Staff Directory

To reach the main office call (952) 466-2276 or email frontdesk@cologneacademy.org

1 2 > showing 1 - 100 of 104 constituents

Heather Anonby

Literacy Gap Specialist

Alex Arndt

4th Grade

Megan Ashpole

Counselor

Erica Bentz

5-8 Principal

Catherine Beussman

Star Room Attendant, Paraprofessional

Martin Biondo

Elementary Art

Molly Blotz

Middle School Art

Jennifer Buck

Paraprofessional

Terry Bullock

Maintenance

Cassie Cashman

DAPE

Sarah Chellen

Accountability Specialist

Hayley Dahlin

K-8 ELL

Michele Dauwalter

Literacy Gap Specialist

Jennifer Dolan

Paraprofessional

Michelle Egertson

Reading Corps Tutor

Andrew Ferri

Middle School ELA

Tiffany Fettig

Paraprofessional

Ma del Carmen Frank

Middle School Spanish

Kim Friedrich

5th Grade

Kimberly Fuhrman

3rd Grade

Anna Gesinger

2nd Grade

Janna Glover

Paraprofessional

Jill Good

3rd Grade

Jennifer Gordon

Literacy Specialist, 7/8 ELA Teacher

Kari Gorrie

Paraprofessional

Ruth Gregoire

Paraprofessional

Emma Gruenhagen

Paraprofessional

Kalyah Haas

Paraprofessional

Amy Hagen

2nd Grade Fellow

Deborah Harmon

Paraprofessional

Allie Hewitt

In-house Substitute

Alyssa Jeurissen

Middle School History

Cathy Kerber

Administrative Assistant, Lunch/Clubhouse Coordinator

Tamra Kielty

Activities/Athletic Director, Phy Ed/Health

Lisa Klehr

5th Grade

Heather Klitzke

1st Grade

Deb Koepp

Paraprofessional

Laura Krause

Paraprofessional

Tristan Kroll

5th Grade

Brittany Kruse

Social Worker

Carmen Lopez-Marshall

Elementary Spanish

Karrie Maetzold

2nd Grade

Julie Malady

Middle School Math

Julie Mapstone

Kindergarten Fellow

Elizabeth Marciw

Paraprofessional

Melissa Mase

K-4 Principal

Laura Meisinger

Special Education

Samantha Meloche

Kindergarten

Melissa Miller

4th Grade

Alexa Misgen

Middle School Math

Jana Moeller

Executive Assistant

Beth Muehlenhardt

4th Grade

Hannah Nagy

Reading Corps Tutor

Erin Nelson

Behavior Analyst

Jennifer Neubarth

Middle School ELA & Science

Jennifer Niebuhr

Accountability Specialist

Jackie Nordick

Administrative Specialist

Julie Olson

Special Education

Laura Oman

3rd Grade

Katelyn O'Neil

Behavior Specialist

Terri Parker

Special Education

Shannon Pepin

Middle School Math

Lynn Peterson

Executive Director

Carrie Pogatshnik

Kindergarten

Sue Prater

Paraprofessional

Mary Anne Rademacher

Paraprofessional

Leah Rehmann

Paraprofessional

Brooke Reimann

Star Room Attendant, Paraprofessional

Jami Reinitz

Special Education Administrative Assistant

Carla Riemer

Elementary Phy Ed

Deb Ries

Middle School Math & History

Amy Rodelius

Special Education Assistant Director

Chandra Rothstein

Speech

Katie Rotz

Community Engagement & Communication Specialist

Tina Rue

Paraprofessional

Melissa Russell

Paraprofessional

Dawn Salden

Health Associate, Paraprofessional

Lee-Ann Sanborn

Special Education Director

Samantha Sanchez

2nd Grade

Kyle Schleife

Elementary Music

Katie Schletty

Paraprofessional

Alyssa Seberson

1st Grade Fellow

Michael Shelley

Paraprofessional

Lindy Siedenburg

1st Grade

Erin Slavik

Middle School Science

Diane Solberg

Middle School ELA

Rebecca Stewart

Special Education

Allie Strauss

Special Education

Mary Suggs

Health Associate

Helen Suhr

Band/Choir

Erin Swanson

Curriculum Specialist

Megan Taylor

Occupational Therapist

Mary Thurman

Middle School ELA

Beth Tischleder

Literacy Specialist

Haven Torgerson

Middle School Math

Whitney Trelstad

Special Education

Joe Wade

Special Education

Pam Walter

Paraprofessional

Ally Weinrich

Kindergarten